Googlebot nemá přístup k souborům CSS a JS. A co teď?

Googlebot nemá přístup k souborům CSS a JS. A co teď?

Pokud máte svůj vlastní web nebo spravujete weby svých klientů a využíváte k tomu také Google Search Console (dříve Google Webmaster Tools), tak jste se možná včera dostali od Google email. Stálo v něm, že:

Systémy Google na vaší domovské stránce nedávno zjistili problém, který ovlivňuje schopnost našich algoritmů vykreslovat a indexovat váš obsah. Googlebot konkrétně kvůli omezením ve vašem souboru robots.txt nemá přístup k vašim souborům JavaScript nebo CSS. Tyto soubory Googlu pomáhají pochopit, zda web funguje správně, a zablokování přístupu k nim může vést k horšímu než optimálnímu hodnocení.

Doporučení neblokovat přístup k JS a CSS souborům prostřednictvím robots.txt není nikterak nové. Google o něm informoval na svém blogu již minulý rok v říjnu. Nyní se však rozhodl toto doporučení masivně webmasterům připomenout. Takto vypadá ukázka rozesílaného emailu.

Googlebot nemá přístup k CSS a JS

Proč je blokování CSS a JS pro Google problém?

Google se snaží při vyhodnocování stránek analyzovat nejen samotný obsah stránky, ale také rozmístění obsahu na stránce. Snaží se „vidět“ stránku tak, jak ji vidí uživatel. Vzhledem k tomu, že CSS a JS mohou výrazně ovlivnit vzhled stránky a rozmístění prvků na stránce, tak k nim Google potřebuje přístup, aby byl schopen věrně vykreslit výslednou stránku.

Pokud v souboru robots.txt zabráníte v indexaci těchto souborů, tak Google nebude schopný rekonstruovat podobu stránky, a jak sám tvrdí v rámci doporučení, výsledkem může být suboptimální hodnocení stránky. To obecně znamená horší pozice stránky a méně návštěvníků.

Co se s tím dá dělat?

Chcete-li zjistit, jak Google vidí vaši stránku, navštivte Google Search Consoli, vyberte svůj web a v sekci Procházení zvolte položku Načíst jako Google. Zadejte URL adresu stránky, kterou chcete zkontrolovat a klikněte na tlačítko Načíst a vykreslit. Po chvilce se vám přidá do tabulky nový záznam, na který klikněte a zobrazí se vám stránka s informacemi o tom, jak robot Google vidí stránku na vámi zadané URL adrese.

Googlebot vs. reálné zobrazení stránky

První důležitou informací je zobrazení vizuálních rozdílů mezi tím, co vidí Googlebot a tím, co skutečně vidí uživatel v prohlížeči. Zde se dá na první pohled poznat, jestli existují výraznější rozdíly mezi oběma verzemi.

Pod oběma screenshoty se poté nachází tabulka s jednotlivými skripty, šablonami stylů a obrázky, které nemohl Googlebot načíst a které se tudíž nezaindexovaly. Důležité jsou ty položky, kde je ve sloupci Důvod uvedeno Blokováno a zároveň v posledním sloupci je odkaz na Nástroj na testování souborů robots.txt. Když kliknete na tento odkaz, tak se vám zobrazí informace o tom, které pravidlo v souboru robots.txt zajistilo, že položka nemohla být zaindexována Googlebotem.

Nástroj na testování robots.txt

Existuje několik způsobů, jak vyřešit danou situaci:

1. Odebrat ze souboru robots.txt všechna pravidla, která brání indexaci souborů CSS a JS.

2. Přesunout soubory CSS a JS do jiného umístění, které nebude chráněné proti indexaci.

3. Provést minifikaci souborů CSS a JS a minifikované verze umístit mimo umístění blokovaná v robots.txt.

Každé řešení může mít svá úskalí, a proto vám doporučuji probrat tyto návrhy nejdříve se svým webmasterem. Pokud si web spravujete sami a potřebujete poradit, tak mi napište.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *